Nyheter24
Annons

Thailand: Kungen nobbar nyval

Publicerad: 4 sep. 2025, kl. 09:50
Phumtham Wechayachai. Bild distribuerad av den thailändska regeringen i juli. Foto: Thailands regering via AP/TT

Hovet i Thailand har sagt nej till att upplösa parlamentet, skriver den tillförordnade premiärministern Phumtham Wechayachai på Facebook.

Ämne:

Facebook

En dragkamp om premiärministerposten ledde i onsdags till att Phumtham yrkade på upplösning av parlamentet. Det skulle i sin tur ha lett till nyval.

Men hovet säger alltså nej. ”Omstridda juridiska frågeställningar” gör att det bedöms som ”olämpligt” att nu lägga fram förslaget för kungens godkännande, heter det enligt Phumtham.

Därmed tilltar den politiska kalabaliken i Thailand. Vad nästa steg blir står inte omedelbart klart.

Den ordinarie premiärministern Paetongtarn Shinawatra tvingades förra veckan att avgå efter att ha fällts i landets konstitutionsdomstol.

Regeringschefen stängdes av från sitt uppdrag redan den 1 juli och sedan dess har Phumtham Wechayachai ersatt henne som tillförordnad premiärminister.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons