Nyheter24
Annons

Analys: Ryssland i ”fas 0” för krig mot Nato

Publicerad: 7 okt. 2025, kl. 10:50
Ryssland intensifierar en kampanj som förberedelse för ett möjligt krig med Nato i framtiden, skriver ISW. Bilden togs i Haag i somras. Foto: Pontus Lundahl/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

I samordnade förberedelser mot Natostater används sabotage, elektronisk krigföring, GPS-störning, mordbränder och kränkningar av Natos luftrum, skriver den USA-baserade tankesmedjan Institute for the study of war (ISW) i en analys. Angreppen bedöms ha blivit upptrappade under de senaste veckorna, bland annat i form av drönarincidenter i Natoländer.

”Detta mönster av organiserad aktivitet tyder på att Ryssland har inlett den första fasen av förberedelserna – ’Fas 0’ – för att gå mot en högre krigsnivå än den Ryssland för närvarande är involverat i, såsom ett framtida Nato-Ryssland-krig”, skriver ISW.

Analytikerna bedömer att Ryssland på detta vis vill skrämma européer och även påverka den ryska befolkningens syn på västvärlden genom att framställa västerländska aktörer i dålig dager.

Tankesmedjan poängterar dock att det inte finns indikationer på att Ryssland aktivt förbereder sig för en väpnad konflikt med Nato just nu.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Analys: Ryssland i ”fas 0” för krig mot Nato