— Det ser ju ut som att det är klappat och klart. Vi har aldrig varit så nära som vi är nu. Det ser ut som att alla sidor är överens om det här, även om hela planen inte är publicerad än, säger Persson, docent och forskare vid Linnéuniversitetet.
Brasklappen är att det troligtvis kommer att vara saker som går fel på vägen, säger han.
— Och jag tror också att det kommer att vara en del drama, två steg framåt och ett steg bakåt. Men det är en stor dag.
Gisslan ska släppas
Som en del i avtalet kommer gisslan i Gaza att släppas på lördag eller söndag, uppger en källa för Haaretz. Det sker i utbyte mot att tusentals palestinska fångar friges och att Israel drar sig tillbaka från Gaza.
— De ska göra en delvis tillbakadragning. Exakt vilka linjer eller garantier eller vilka palestinska fångar som ska släppas är oklart.
Hamas har tidigare krävt att en låg rad profilerade ledare från olika palestinska fraktioner ska släppas, huruvida det nu blir så är intressant att följa, säger han.
— Det är personer som Israel har vägrat att släppa, så en spännande sak är att se om de personerna är med i det här.
Hamas framtid
Terrorstämplade Hamas framtid är svårt att säga något om just nu, enligt Anders Persson.
— Det är en av de frågor vi inte har svar på. Har Hamas gått med på att kapitulera och upplösa sig själva, eller finns det något annat här?
— Det kan också vara så att det finns hemliga klausuler eller informella överenskommelser som inte kommer att publiceras, fortsätter Persson.
Däremot erbjuds i avtalet inga lösningar på den bredare Israel/Palestinakonflikten, i alla fall vad vi vet, säger han.
— Den ursprungliga planen gjorde ju inte det, men frågan är vilka justeringar som har gjorts på Trumps ursprungliga plan och vem som har gått med på vad.