— För Hamas är styrningen av Gazaremsan ett avslutat kapitel. Hamas kommer inte alls att delta i den övergångsfas som nu inleds, vilket innebär att man har överlåtit kontrollen över området, men organisationen förblir en grundläggande del av det palestinska samhället, sade källan till AFP, och ville vara anonym för att kunna diskutera känsliga frågor.
Uttalande kommer efter att en källa uppgett för BBC att Hamas kallat tillbaka cirka 7 000 medlemmar ur sina säkerhetsstyrkor för att återta kontrollen över områden i Gaza som nyligen lämnats av israeliska trupper.
Hamas påstods då även ha utnämnt fem nya guvernörer, alla med militär bakgrund, varav några tidigare lett brigader inom organisationens väpnade gren. BBC hänvisade även till rapporter som indikerade att väpnade Hamas-enheter redan har skickats ut till flera distrikt, vissa i civila kläder och andra i blå uniformer från Gazapolisen.