Nyheter24
Annons

Israels HD: Inga hinder för 7 oktober-utredning

Publicerad: 15 okt. 2025, kl. 20:45
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu. Arkivbild. Foto: Nathan Howard/AP/TT

Hur kunde Hamas genomföra den omfattande attack som blev startskottet för Gazakriget? Två år efter händelserna återstår fortfarande många betydande frågetecken gällande eventuella misstag från den israeliska staten, däribland att man missat varningssignaler och inte lyssnat på militärer på marken som försökt larma sina överordnade.

Från Netanyahus och han regerings håll har man konsekvent gett kalla handen till alla krav om att tillsätta en statlig kommission med uppdraget att genomföra en grundlig genomlysning som kan bringa klarhet i händelseförloppet.

Till en början hänvisade regeringen till att en sådan utredning inte kunde göras medan kriget pågick. I dagsläget hänvisar Netanyahu och andra ministrar i stället till påståenden om att utredningen skulle vara ”jävig” gentemot regeringen.

På onsdagskvällen meddelade dock högsta domstolen att det inte föreligger några reella hinder för att tillsätta en utredning och kräver att regeringen inom 30 dagar ger besked om hur en sådan kommission kan komma att se ut, rapporterar Times of Israel.

”Det grövsta misstaget i nationens historia kräver en fullödig och oberoende utredning”, säger den civilsamhälleliga organisationen Movement for quality government in Israel, i ett uttalande som svar på högsta domstolens beslut.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons