Nyheter24
Annons

EU: Sanktionshotet mot Israel lever kvar

Publicerad: 20 okt. 2025, kl. 15:42
EU:s utrikeschef Kaja Kallas vid ett försvarsministermöte i Köpenhamn i augusti. Arkivbild. Foto: Wiktor Nummelin/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

EU

EU-kommissionen har föreslagit en frysning av vissa bitar av handelsdelarna i sitt samarbetsavtal med Israel, samt personliga sanktioner mot ytterhögerministrarna Bezalel Smotrich och Itamar Ben-Gvir.

Men tills vidare ligger man lågt.

— Vi går inte vidare med åtgärderna nu, men vi lyfter dem heller inte från bordet, säger utrikeschefen Kaja Kallas sedan EU-ländernas utrikesministrar diskuterat frågan i Luxemburg på måndagen.

— Vapenvilan har ändrat situationen. Men så länge som vi inte ser verklig och hållbar förändring, särskilt när det gäller humanitär hjälp till Gaza, så ligger sanktionshotet kvar, säger Kallas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons