Nyheter24
Annons

President på flykt över kontinenten efter kuppen

Publicerad: 30 nov. 2025, kl. 01:00
Guninea Bissaus störtade president Umaro Sissoco Embaló har flytt landet. Bild från 2024. Foto: Olamikan Gbemiga/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Embaló greps kort efter en militärkupp i hemlandet, och flydde sedan till grannlandet Senegal. Han flög sedan vidare över den afrikanska kontinenten till Kongo-Brazzaville.

— Embaló anlände till Brazzaville sent på morgonen med ett privatplan, säger en källa nära den kongolesiska regeringen till AFP.

Samma dag har militärjuntan i Guinea-Bissau bildat en ny regering. För några dagar sedan tog juntan makten genom en militärkupp, kort efter att ett president- och parlamentsval hållits i landet.

Motiven till kuppen är oklara. Enligt oppositionen och vissa experter kan ex-presidenten ha legat bakom maktövertaget för att stoppa valprocessen i landet.

Misstankarna stärkes efter att juntan utsåg militärens stabschef Horta N'Tam till chef för en övergångsregering som ska leda landet i ett år. Generalen anses vara en nära allierad till ex-presidenten.

Det har tidigare skett fyra statskupper i Guinea-Bissau sedan landet blev självständigt från Portugal 1974.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
President på flykt över kontinenten efter kuppen