Nyheter24
Annons

Trump skickar hem nationalgardet från Chicago

Publicerad: 31 dec. 2025, kl. 22:40
Donald Trump. Bilden är tagen 29 december. Foto: Alex Brandon/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

”Vi plockar bort nationalgardet från Chicago, Los Angeles och Portland”, skriver Trump i ett inlägg på Truth social.

Beskedet kommer sedan Högsta domstolen förra veckan stoppat presidentens order om bistå i insatser mot migranter. Enligt Trump är dock inte sista ordet i frågan sagt.

”Vi kommer att komma tillbaka, förhoppningsvis i en betydligt annorlunda och starkare form, när kriminaliteten rusar på nytt", heter det i inlägget.

Soldater har sedan tidigare lämnat Los Angeles efter det att Trump skickat dem dit som del av ett bredare åtgärdspaket i syfte att stävja migration och kriminalitet. I både Chicago och Portland finns personal på plats, men de har inte kunnat arbeta på gatorna till följd av de juridiska processer som omgärdat deras utplacering.

Trump hävdar att han vill komma till rätta med våldsbrott i storstäder, men har kritiserats för att han främst skickar soldater till demokratledda områden.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Trump drar tillbaka nationalgardet: ”Vi kommer tillbaka”