Nyheter24
Annons

Vrede i Minneapolis: ICE anklagas för mord på 37-åriga Renee

Publicerad: 13 jan. 2026, kl. 05:55
Elever vid Roosevelt High School i Minneapolis i Minnesota protesterar mot den federala migrationsmyndigheten ICE:s räder i staden. Foto: Jen Golbeck/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Jag ser det som ett uppenbart, kallblodigt mord som har vissa likheter med George Floyds död.

Stephens bor bara någon kilometer från den plats där 37-åriga Renee Good i onsdags sköts till döds av en polis från Immigration and Customs Enforcement (ICE). De senaste dagarna har hon deltagit i flera minnesstunder för Good och protester mot ICE. Hon är också med och organiserar ett lokalt varningssystem som med hjälp av visselpipor, biltutor och andra meddelanden larmar när ICE-agenter är aktiva i ett område.

— Tiotusentals engagerar sig. Helgens protest samlade deltagare i alla åldrar. Flera hade inte demonstrerat förut men sade att de ville göra motstånd mot det som sker på federal nivå, berättar hon.

Sarah Stephens, demokratiaktivist och agent i musikbranschen, bor i Minnesota där migrationsmyndigheten ICE:s dödsskjutning av en amerikansk kvinna väckt starka känslor.
Sarah Stephens, demokratiaktivist och agent i musikbranschen, bor i Minnesota där migrationsmyndigheten ICE:s dödsskjutning av en amerikansk kvinna väckt starka känslor.

En attack?

President Trump har länge anklagat migranter som vistas olagligt i USA för våldsbrott och utlovat gripanden och massdeportationer. Dödsskjutningen i Minnesota inträffade bara några dagar efter det att Trumpstyret skickat dit 2 000 ICE-poliser – trots att stadens demokratiske borgmästare undanbett sig initiativet. Staden har haft problem med bedrägerifall, där somalier misstänks, och departementet för inrikes säkerhet hävdar att ICE är där för att gripa ”bedragare, mördare, våldtäktsmän och gängmedlemmar”.

Annons

Men Sarah Stephens kallar de ditskickade agenterna för ”en attack” på demokratstyrda och progressiva Minneapolis. Hon ger inget för Trumpstyrets bedyrande att ICE-polisen kände sig hotad och sköt i självförsvar när Renee Good försökte köra från platsen.

— Det är en uppenbar lögn, det vet alla som sett filmerna. Att anklaga henne för att vara terrorist är löjligt.

En man går mot ett moln av tårgas under en protest mot den federala migrationsmyndigheten ICE i Minneapolis i måndags.
En man går mot ett moln av tårgas under en protest mot den federala migrationsmyndigheten ICE i Minneapolis i måndags.

Fler på väg

Dödsskjutningen har väckt starka känslor över hela USA. I Minneapolis har demonstranter och polis drabbat samman och tårgas har använts. Kristi Noem, minister för inrikes säkerhet, har därför lovat att skicka ytterligare ”flera hundra” federala agenter för att säkerställa ICE:s arbete. Sara Stephens säger att tilltaget ökar spänningarna i staden, att människor i vissa områden är rädda för att gå ut och att familjer håller sina barn hemma från skolan.

— ICE gör räder i skolorna. Även lärare är rädda.

Stephens, som är aktiv i demokratiorganisationen League of Women Voters, anser att migranträderna är fel, att det borde finnas en väg för landets miljontals papperslösa att få medborgarskap.

— Jag hoppas att vi i Minneapolis kan leda motståndet och att utvecklingen går att vända, säger hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons