Nyheter24
Annons

Løkke om Grönland: ”Röd linje” – USA vill diskutera köp

Publicerad: 15 jan. 2026, kl. 20:23
Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen svarar på frågor i kongressen i Washington DC på onsdagen. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt bekräftade på torsdagen danska uppgifter om att mötet i onsdags ”var produktivt”.

Men hon sade sedan emot de danska och grönländska gästernas uppgifter om att den tänkta arbetsgruppens syfte är ”att hitta en gemensam väg framåt", som Danmarks utrikesminister Løkke Rasmussen sade på onsdagen.

Enligt Leavitt ska gruppen i stället ”prata om ett (amerikanskt) övertagande av Grönland”.

Röd linje

Det får Lars Løkke Rasmussen att reagera.

Annons

— Vi har inte kommit överens om att ha en teknisk grupp som ska titta på hur USA kan ta över Grönland, säger han till danska TV2.

— Vi har en röd linje om att Danmarks och Grönlands suveränitet ska respekteras, den är lika tydlig som Trumps önskan att ta över Grönland, säger han.

Och president Donald Trumps önskan står kvar, även efter mötet, betonar Leavitt på ett pressmöte i Vita huset.

— Presidenten har varit väldigt tydlig i sin prioritet. Han vill att USA övertar Grönland.

Hon lägger också till att USA:s inställning inte påverkas av att flera europeiska Nato-länder – bland dem Sverige – nu skickar soldater till Grönland inför en övning, vilket Danmark sagt ingår i viljan att stärka Grönlands försvar.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt på sin presskonferens på torsdagen.
Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt på sin presskonferens på torsdagen.

Mycket få möten

Den grönländska utrikesministern Vivian Motzfeldt, som tillsammans med Løkke Rasmussen deltog på mötet med USA:s vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio, sade efter samtalet:

— För oss är det viktigaste att vi hittar tillbaka till ett normalt förhållande med USA.

Men hennes danske kollega ser bara ett dygn senare mörkare på de framsteg med arbetsgruppen han trott hade gjorts.

– Det är klart att om det visar sig att de har andra ambitioner så blir det mycket mycket få möten, säger Løkke Rasmussen till TV2.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Løkke om Grönland: ”Röd linje” – USA vill diskutera köp