Nyheter24
Annons

Syriens armé intar al-Tabqa – trotsar USA:s varning

Publicerad: 17 jan. 2026, kl. 19:24
Syriens armé intar staden Deir Hafer sedan kurdiska styrkor retirerat. Foto: Omar Albam /AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Upptrappningen kring storstaden Aleppo har spridits till Raqqa-regionen vid floden Eufrat. Damaskus hotade på lördagen med att bomba områden där kurdiska styrkor finns.

De kurdiska styrkorna har fått uppbackning av USA i kampen mot bland annat terrorrörelsen IS. Den amerikanska militära ledningscentralen Centcom (United States Central Command), med ansvar för utvecklingen i Mellanöstern och Centralasien, uppmanade Syriens regering att avbryta offensiven ”mellan Aleppo och al-Tabqa”.

Fortsätter offensiv

Men Damaskus valde att inte hörsamma uppmaningen. Sent på lördagen meddelade Syriens militär att den intagit staden al-Tabqa i Rapaprovinsen.

”Syriens militär har börjat inta staden Tabqa från flera håll, samtidigt som (den kurdiska terrorstämplade rörelsen) PKK:s terrormilis vid Tabqas militära flygplats har omringats”, meddelade militären via den statliga nyhetsbyrån Sana.

Dessutom har två oljefält i Raqqa intagits av regeringsstyrkor, enligt Damaskus.

Därmed trappar interimsregeringen, ledd av den tillfällige presidenten Ahmed al-Sharaa, striderna mot de kurdiska grupperna i det av tidigare inbördeskrig svårt sargade land.

Officiellt språk

Kurdiska styrkor meddelade sent på fredagen att de retirerar från områden vid Aleppo och Deir Hafer sedan hot om attacker utfärdats av regeringen. Uppgifterna har bekräftats av oberoende journalister på plats.

Delar av de kurdiska styrkorna har ingått i samlingsstyrkan med beteckningen SDF (Syriska demokratiska styrkorna), där även syrianska och arabiska styrkor har ingått i strider mot den islamistiska terrorrörelsen IS under inbördeskriget i Syrien.

Samtidigt som offensiven pågår i norra Syrien meddelade interimspresidenten al-Sharaa att kurdiska ska bli betraktat som ett av Syriens officiella språk.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons