En 19-årig turist från Kanada har drunknat efter att ha attackerats av vilda dingor på en ö i östra Australien.
Kvinnan hittades död den 19 januari på en strand på ön K'gari (tidigare Fraserön), populär bland turister i den australiska delstaten Queensland.
Hon dog ”av drunkning i samband med flera skador, orsakade av eller som en följd av en dingoattack”, uppger en domstol i Queensland.

Tio djur ska avlivas
Efter attacken meddelade myndigheterna att en flock på tio djur som misstänks vara inblandade ska avlivas sedan parkvakter upptäckt ”aggressivt beteende”.
Beslutet har väckt debatt om hur öns dingopopulation bör hanteras. Dingo är en guldfärgad, omkringströvande vildhund som endast finns i Australien och tros ha kommit till landet för 4 000 till 5 000 år sedan.




