Merz kritiserar Israels nya projekt med bosättningar, E1, som omfattar omkring tolv kvadratkilometer på den ockuperade Västbanken.
”Den tyska regeringen uppmanar skarpt till att avstå från sådana åtgärder”, säger han och tillägger att ett genomförande skulle ”försvåra tvåstatslösningen”.
Israel gav grönt ljus för projektet i augusti. Planen har fördömts av flera internationella ledare, och FN:s generalsekreterare António Guterres talesperson har sagt att projektet skulle utgöra ett ”existentiellt hot” mot en sammanhängande palestinsk stat.
I december godkände Israel 19 bosättningar – ett beslut som enligt den högerextreme finansministern Bezalel Smotrich syftade till att förhindra bildandet av en palestinsk stat.




