En skogsbrand härjar på sluttningen av berget Sukkertoppen vid staden Ålesund i Norge. Enligt NRK har 450 personer evakuerats och branden är ännu inte under kontroll.
Stor skogsbrand i Norge – 450 evakueras
Branden började vid 14-tiden på tisdagen. Räddningstjänsten ryckte ut snabbt, men vid 22-tiden pågick den fortfarande.
Brandkåren sprutar kallt vatten på hus i staden, skriver NRK.
— Det är för att förhindra strålningsvärme, det blir väldigt varmt och det blåser, så det bildas glöd, säger Sindre Kongshaug, vakthavande på larmcentralen, till NRK.
Det blåser stark vind, som dock väntas avta vid midnatt. Men enligt räddningspersonalen ser det ut som att branden inte kommer att falna de närmaste timmarna.
— Det här kommer inte vara över snabbt. Det är en pågående insats som säkert håller på i flera timmar till, säger Kjartan Molvaer på Ålesunds räddningstjänst.




