Nyheter24
Annons

En miljon ton krigsammunition i norsk natur

Publicerad: 30 apr. 2026, kl. 14:31
Uppdaterad: 30 apr. 2026, kl. 14:32
Mängder av ammunition finns i norska farvatten och på land efter främst andra världskriget och Nazitysklands ockupation. Bilden är från Bergen 1944 när ett tyskt fartyg med ammunition exploderade i hamnen. Arkivbild. Foto: NTB/TT

Ämne:

Polisen

Kartläggningen av omfattningen har genomförts av överstelöjtnant Geir Novik vid det norska försvarets forskningsinstitut FFI.

Novik varnar för att ammunitionen kan orsaka svåra olyckor:

— Det finns alltid en risk för att den detonerar. Det kan vara vid en olycka vid schaktningsarbete eller att de explosiva ämnena blir instabila över tid.

Årligen rycker det norska försvaret ut vid omkring 500 tillfällen för att ta hand om explosiva materiel på uppdrag av polisen. Stortinget möts på torsdagen för att utarbeta en plan för att rensa upp mer av det livsfarliga krigsmaterielen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
En miljon ton krigsammunition i norsk natur