En bil körde in i en grupp människor på en shoppinggata i centrala Leipzig i Tyskland, enligt uppgifter från platsen.
Enligt ögonvittnen som talat med Radio Leipzig ska flera personer ha skadats i samband med händelsen.
Flera skadade enligt uppgifter
En omfattande räddningsinsats pågick i området där flera ambulanser och polisresurser kom till platsen.
”Situationen är kaotisk. En räddningshelikopter har precis landat på Augustusplatz”, skriver Radio Dresden.
Myndigheterna utlyste en nödsituation på grund av vad som beskrevs som en “massolycka”.
På platsen var flera personer täckta med filtar efter händelsen, enligt ögonvittnen.
Flera skadade och två döda
Enligt lokala medier har två personer dött och 25 personer skadats i händelsen. Uppgifterna bekräftades bland annat av Reuters och Radio Leipzig.
Gärningsmannen är gripen, uppger borgmästaren Burkhard Jung.
En person gripen
Ett svenskt ögonvittne på plats uppger för Aftonbladet att bilen färdades en längre sträcka längs gågatan.
Vittnet uppgav att han inte fick en exakt uppfattning om hur långt, men beskriver att avspärrningarna sträckte sig över flera hundra meter.
Föraren kunde gripas i sin bil kort efter händelsen.
– Vi har högst sannolikt att göra med en ensam gärningsman, säger Sachsens inrikesminister Armin Schuster till Focus.
Rykten om politisk agenda
Enligt polisen finns det i nuläget inget som tyder på att attacken är politiskt motiverad, trots att rykten kring det florerar.
Uppgifter till Focus gör gällande att polisen reagerade på mannens beteende och misstänker att han kan lida av psykisk ohälsa. Enligt MDR Investigativ ska han nyligen ha skrivits ut från en psykiatrisk vårdinrättning.
Den möjliga bakgrunden till händelsen kan i stället vara ett bråk i hemmet.
– Det är en vansinnesförare, säger Armin Schuster.




