Stenen väger 11 000 carat, motsvarande 2,2 kilo, och beskrivs som en av de största rubinerna som någonsin hittats i landet.
Fyndet gjordes nära staden Mogok i Mandalayregionen, ett område som länge varit känt för sina ädelstenar. Enligt AP, som var först med att rapportera om händelsen, hittades rubinen i mitten av april.
Näst största någonsin
Rubinen uppges vara den näst största i Myanmar sett till vikt. Bara en tidigare sten, som hittades 1996 och vägde 21 450 carat, har varit större.
Men den nya rubinen kan ändå vara mer värdefull, och anledningen är kvaliteten. Den beskrivs ha en ovanligt fin purpurröd färg, gulaktiga undertoner, viss genomskinlighet och en reflekterande yta.

Hittad i konfliktområde
Fyndet har samtidigt en mörkare baksida. Mogok ligger i ett område som präglats av hårda strider i Myanmars inbördeskrig. Ädelstensindustrin i landet är dessutom mycket omstridd.
Myanmar står för en mycket stor del av världens rubiner, men handeln med ädelstenar har länge kritiserats av människorättsorganisationer. Enligt AP har industrin varit en viktig inkomstkälla för både militärjuntan och väpnade grupper, vilket har fått aktivister att uppmana till bojkott av ädelstenar från Myanmar.
Något exakt värde på den nyfunna jätterubinen har inte offentliggjorts. Men med storleken och kvaliteten i åtanke är den sannolikt värd en förmögenhet.




