REYKJAVIK. Vulkanaskan är återigen ett problem främst för vulkanen Eyjafjallajökulls hemland Island.
Över Europa har vulkanmolnen lättat.
Reykjaviks flygplats, Keflavik, är den enda som är fortsatt stängd - åtminstone fram till klockan åtta på lördagen svensk tid.
Efter torsdagens beslut om att också svenskt flyg med tillstånd kan flyga i de zoner i luftrummet som är fria från askmoln. Och på fredagskvällen är den svenska flygtrafiken i princip tillbaka på normal kapacitet.
SAS - som under fredagen drabbades av en självförvållad miss - deras plan fick inte lyfta från Köpenhamns flygplats Kastrup på grund av att man glömt ansöka om rätt tillstånd för de äldre flygplanen - räknar nu med att under lördagen ha ett helt normalt flygschema.