Bombattentatet en hämndaktion
Rebellgrupp har tagit på sig moskébombningen i Iran, som dödade 22 och sårade hundratals.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
ZAHEDAN. Två självmordsbombare sprängde sig själva under torsdagen när många troende samlats för att fira en av profetens Muhammeds barnbarn, imamen Hussein.
Den första självmordsbombaren sprängde sig utanför moskén och när människor kom ut för att hjäpa de sårade, utlöstes den andra sprängladdningen.
– Bomberna dödade 22 människor och minst 160 är skadade, säger guvenören Ali Mohammad Azad, enligt BBC.
Enligt regionala medier har rebellgruppen Jundullah tagit på sig attentatet. I ett email förklarar rebeller att moskéattentat var en hämnd för att Iran avrättat deras ledare, Abdolmalek Rigi, i juni i år.
Varning för mycket starka bilder i bildspelet.