Nyheter24
Annons

Annis misstänkte mördare lyckades fly

Publicerad: 17 nov. 2010, kl. 10:38
Uppdaterad: 17 nov. 2010, kl. 13:27
Foto: Rob Griffith / AP / Scanpix

En av Anni Dewanis misstänkta mördare gripits, men den andra gärningsmannan lyckades fly.

KAPSTADEN. Svenska Anni Dewani blev kidnappad av två män under sin smekmånad i Sydafrika och på söndagen hittades hon död.

På tisdagen blev en misstänkt man gripen. Men när polisen grep den ena gärningsmannen som tros vara inblandad i mordet, så lyckades den andra fly. Polisen i Kapstaden är ändå säkra på att även den andra gärningsmannen kommer gripas.

På lördag ska Anni begravas i London.

– Det blir över tusen personer. Hon hade många släktingar och vänner. Omtyckt av alla, säger Annis pappa till Aftonbladet.

Under tisdagen fick pappan se sin dotter igen.

– Min flicka var så söt. Hon sov i lugn och ro och hade inte en skråma i ansiktet. Det känns skönt att se att de inte misshandlade henne innan hon sköts, säger han.

Polisen i Kapstaden säger att de inte kan förstå varför Anni blev mördad då de redan hade tagit allt av värde hon hade.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons