LIBYEN. Nyhetsankaret Hala Misrati, som uppmärksammades när hon på söndagen pistolhotade de libyska rebellerna under en direktsändning, har nu gripits i upprorens Libyen.
I nyhetssändningen sa Misrati bland annat att rebellerna aldrig kommer att få kontrollen över den statliga nyhetskanalen, Tripoli eller Libyen.
Vilket möjligen motbevisades under måndagen - eftersom att rebellerna både lyckades ta över teve-nätverket samt nå huvudstaden Tripoli.
Inte första gången
Det är inte första gången som den statligt ägda teve-kanalen och den pistolviftande nyhetsförmedlaren tagit diktatorn i försvar.
Kanalen har ofta propagerat för tyrannen Khadaffi, och de oppositionella har anklagats för både det ena och det andra.
Ett exempel är när den oberoende tidningen Al-Jazeera kallas för "svin" och beskylls för mord. Se det klippet här:
Och här är Hala Misratis pistolviftande hot från i söndags: