STOCKHOLM. Kinas premiärminister Wen Jiabao anlände på tisdagen till Stockholm, efter att ha besökt Göteborg och Volvos fabrik under måndagen.
I huvudstaden väntade först audiens hos kung Carl XVI Gustaf, därefter tecknande av en rad avtal tillsammans med högt uppsatta svenska statsmän och företagsledare från bland annat Ericsson och Investorägda Tre.
Premiärministerns besök var redan innan omskrivet, inte minst genom näringsminister Annie Lööfs uttalanden om svensk vapenhandel till Kina. Diktaturens kränkningar av mänskliga rättigheter har också stått i fokus, något både Lööf och statsminister Fredrik Reinfeldt uppger att de påtalat för Wen Jiabao.
Inga frågor på presskonferensen
På tisdagseftermiddagen hade Fredrik Reinfeldt och Wen Jiabao en presskonferens på Rosenbad, där besöket skulle redogöras. Utöver affärsavtalen sa Reinfeldt att han uttryckt oro över mänskliga rättigheter och situationen i Tibet, men menade att diskussion av svårare frågor stärker banden mellan länderna.
Wen Jiabao sa att Kina visst respekterar mänskliga rättigheter, och är beredda att fortsätta diskutera det med Sverige. Men när Nyheter24:s reporter ska ställa frågor till premiärministern, reser sig flera säkerhetsvakter upp och för ut de båda statsmännen från presskonferensen.
"Respekt för Kina"
Statsministerns presschef Roberta Alenius, säger till Nyheter24 att det handlar om att visa respekt för Kina.
– Vi hade en kinesisk ledare med en annan mediatradition, där man inte ställer frågor på en presskonferens. Kravet för att premiärministern skulle närvara var att inte svara på frågor. Vi respekterar det, säger Alenius.