MEXIKO. 18 halshuggna personer hittades i två bilar nära Lake Chapala i de västra delarna av landet. Enligt lokala myndigheter rör det sig om hämnd.
Bilarna, en Toyota Sienna där 11 huvuden hittades och en Ford Ecosport där ytterligare sju huvuden samt kroppsdelarna, stod parkerade på motorvägen mellan Mexikos näst största stad Guadalajara och sjöstaden Chapal, rapporterar UPI.com.
Morden ses som en hämnd för de 23 personer som mördades i Nuevo Laredo i fredags. Som Nyheter24 tidigare har rapporterat om hittades nio personer hängda vid en bro samt 14 huvuden hittades i kylarväskor.
Polisen ger knarkligan Zetas skulden för det senaste dåden då de ska ha lämnat kvar ett skrivet budskap vid kropparna.