ADDIS ABEBA. De två svenska journalisterna kommer att friges vid det etiopiska nyåret som infaller på tisdag. Det bekräftades vid den presskonferens som inleddes klockan 16.00 på måndagen, svensk tid.
– Det finns två svenska journalister som är anklagade. De har samarbetat med en terroriströrelse och rest in i landet olagligt. De har ansökt om benåndning och regeringen har beviljat deras ansökan. Beslutet ska verkställas vid årskiftet, sa man under presskonferensen.
Benådningen bekräftas av etiopiska UD i ett pressmeddelande.
"De har bett om ursäkt"
Presskonferensen leddes av Etiopiens justitieminister Berhan Hailu som lät meddela:
– De har bett om benådning. Det finns ingen anledning att de inte ska få det. De är ångerfulla och har bett om ursäkt, rapporterar SVT som befinner sig på plats.
Vidare konstaterade Hailu att svenskarna inte är politiska fångar och att det inte varit därför de suttit frihetsberövade.
Enligt justitieministern fattades beslutet om benådning redan i juli.
Under det etiopiska nyåret, som infaller på tisdag, kommer Schibbye och Persson tillsammans med 1 950 andra fångar att friges.