NEW YORK. Bilden på polisen Larry DePrimo som överlämnar ett par skor till en hemlös man i New York har gjort stor succé på nätet. På Nyheter24:s Facebookkonto har bilden fått över 17 000 likes och 1 600 delningar.
Men nu kommer nya sko-rapporter rapporter från New York. Den hemlöse mannen tycks ha övergett sina fotskydd.
"Önskar att det fanns fler personer som honom"
Flera vittnen har sett honom vandra runt barfota i vinterkylan och när New York Times reporter hittade honom förklarade mannen att han inte vågar ha på sig skorna som kostade drygt 600 kronor.
– Jag har gömt skorna. De är värda mycket pengar och jag skulle kunna riskera livet om jag bar dem, säger han till tidningen, och fortsätter:
– Missförstå mig inte nu, jag uppskattar vad polismannen gjorde. Jag önskar att det fanns fler personer som honom i den här världen.
Har blivit en kändis
Mannen säger att han är från New Jersey och att han tjänstgjort i amerikanska armén. Efter att New York-polisen postat bilden på polisen Larry DePrimo och mannen har han blivit känd över hela världen.
– Jag vill tacka alla som uppmärksammat den här händelsen. Jag vill tacka dem från botten av mitt hjärta. Det betyder mycket för mig, säger han till New York Times.