ITALIEN. Italienske forskaren och läkaren Sergio Canavero har kommit fram till att det snart kan vara möjligt att transplantera huvuden mellan olika människokroppar. Det ska med andra ord gå att förflytta ett huvud från en människa till en annan människas kropp.
Försök med att förflytta huvuden mellan kroppar gjordes redan på 70-talet men då testades det på djur. Det fanns dock ett problem: läkarna lyckades inte att koppla ihop ryggraden mellan huvudet och kroppen och därför blev djuren förlamade.
Snabb operation
Canavero tror dock att man kan komma runt det problemet och vill nu att samma metod testas på människor. För att det ska gå vägen måste båda patienterna ligga i samma operationssal och huvudet måste kylas ner till 12-15 grader celcius.
Mottagarkroppen måste också vara nerkyld och hjärtat får inte pumpa.Transplantationen måste vara utförd inom en timme och därefter kan man starta hjärtat igen.
Dyrt ingrepp
Canavero tror att denna metod skulle kunna vara lösningen för de människor som är förlamade från nacke och neråt, och att de skulle bli rörliga igen.
En huvudtransplantation är inte billig och kommer att kosta närmare 10 miljoner euro, motsvarande 87 miljoner kronor, skriver Quartz.
Titta på klippet om huvudtransplantationer här: