Hemska upptäckten – sju bebisar hittades döda i hus
Det ska ha varit en läkare på hembesök som hittade de sju bebiskropparna. Nu ska kropparna obduceras.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
TYSKLAND. Det här är en riktigt hemsk upptäckt.
I ett hus i Wallenfels i Bayern hittades sju bebiskroppar på torsdagseftermiddagen, rapporterar tyska tv-kanalen Bayerischer Rundfunk. Hur länge de legat där och varför är ännu oklart.
Enligt tyska medier ska det ha varit läkare på hembesök som gjorde upptäckten.
I bostaden bor en familj men än finns ingen antydan om att de ska ha vetat om kropparna. Och den som bodde där tidigare, en 45-årig kvinna, har ännu inte hittats av polisen.
Nu ska kropparna obduceras så att man får reda på dödsorsaken. Obduktionen kommer att ta lite länge tid än vanligt i och med kropparnas skick, enligt Bayerischer Rundfunk.