Nyheter24
Annons

Joe Biden efter utträdet ur Afghanistan: "Det var dags"

Publicerad: 31 aug. 2021, kl. 21:58
USA:s president Joe Biden höll ett tal till nationen på tisdagen.
Foto: Evan Vucci/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

På måndagskvällen, svensk tid, lämnade det sista amerikanska flygplanet Kabuls flygplats i Afghanistan. Därmed gjorde USA ett historiskt utträde ur landet – efter 20 års närvaro med militära styrkor.

Biden: "Var dags att avsluta kriget"

Under tisdagen höll president Joe Biden ett tal till nationen där han kallade de omfattande evakueringar USA organiserat för en "extraordinär framgång".

– Till de som tycker att vi borde ha stannat. Till de som vill ha ett tredje decennium av krig. Vad är syftet?, sa presidenten och fortsatte:

– Det var dags att avsluta kriget.

"Tar ansvar för beslutet"

I talet försäkrade Biden att man skulle se till att de amerikaner som är kvar i landet får komma hem – och han bemötte även kritiken om att evakueringen borde inletts tidigare.

- Jag tar ansvar för beslutet. Vissa säger att vi borde ha startat massevakueringen tidigare. Respektfullt: jag håller inte med, säger Biden.

Varnar IS Khorasan – efter terrordåden

Avslutningsvis riktade sig presidenten direkt till terrorgruppen IS Khorasan, vars självmordsbombare bland andra dödade 13 amerikanska soldater under förra veckan.

– Till IS-K: Vi är inte klara med er än, säger Biden.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons