Nyheter24
Annons

Oppositionspolitiker inför rätta i Nicaragua

Publicerad: 1 feb. 2022, kl. 06:35
'Frige politiska fångar' står det på en banderoll under en protest mot Nicaraguas president Daniel Ortega i november i fjol. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

President Daniel Ortega ställde upp i valet i princip utan motstånd. Han påstås ha fått 75 procent av rösterna men valet har starkt ifrågasatts och USA, EU och andra länder i väst införde omedelbart därefter sanktioner mot Nicaragua.

39 personer uppges vara fängslade och enligt vittnesmål från släktingar behandlas de illa. Ytterligare sju personer hålls i husarrest.

Enligt advokaten Vilma Núñez, som leder en lokal människorättsorganisation, handlar det om skenrättegångar vars utfall redan på förhand är bestämt.

— Det verkar som att det kommer att vara förutbestämda fällande domar mot oskyldiga människor, säger hon.

— Det här är inte rättegångar. Det är spektakel som regimen använder för att utfärda fällande domar och fortsätta skrämma folket, fortsätter hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Oppositionspolitiker inför rätta i Nicaragua