Stockholm

TT-sportens pm vecka 39/22 (6-9/10)

TORSDAG 6 OKTOBER

Kommentera
Kopiera länk
Dela

FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Spanien (Cordoba, tom 7/10)

+ Träning 11.30, pressträff 12.35.

FOTBOLL: Europa League, grupp D: Malmö FF-Union Berlin (18.45).

+Övriga matcher: grupp D: Braga-St Gilloise (21.00), grupp A: Zürich-PSV Eindhoven (18.45), Arsenal-Bodø/Glimt (21.00), grupp B: Rennes-Dynamo Kiev, Fenerbahce-AEK Larnaca (båda 21.00), grupp C: HJK Helsingfors-Ludogorets Razgrad (18.45), Roma-Betis (21.00), grupp E: Omonoia Nicosia-Manchester U, Sheriff Tiraspol-Real Sociedad (båda 18.45), grupp F: Sturm Graz-Lazio (18.45), Midtjylland-Feyenoord (21.00), grupp G: Olympiakos-Karabach, Freiburg-Nantes (båda 21.00), grupp H: Röda Stjärnan-Ferencvaros, Monaco-Trabzonspor (båda 18.45).

FOTBOLL: Conference League, grupp F: Gent-Djurgården (21.00).

+Övriga matcher: grupp F: Molde-Shamrock Rovers (18.45), grupp A: Hearts-Fiorentina, Riga FC-Basaksehir (båda 21.00), grupp B: Anderlecht-West Ham, Silkeborg-Steaua Bukarest (båda 18.45), grupp C: Lech Poznan-Beer Sheva (18.45), Villarreal-Austria Wien (21.00), grupp D: Slovacko-Nice (18.45), Köln-Partizan Belgrad (21.00), grupp E: Dnipro-Vaduz (18.45), AZ Alkmaar-Apollon Limassol (21.00), grupp G: Sivasspor-Ballkani (18.45), Slavia Prag-Cluj (21.00), grupp H: Pjunik Jerevan-Zalgiris (18.45), Basel-Slovan Bratislava (21.00).

HANDBOLL: EM-truppen, damer, presenteras (13.00, Malmö)

ISHOCKEY: SHL: Skellefteå-Timrå, Brynäs-Leksand, Färjestad-Rögle, Växjö-Frölunda, Örebro-HV71, Linköping-Oskarshamn, Malmö-Luleå (alla 19.00).

BORDTENNIS: VM, lag, slutspel (Chengdu, Kina, tom 9/10)

BASKET: Basketligan, herrar: Kalmar-Köping (19.04).

TRAV: Östersund (V64), Boden, Romme, Örebro.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Troisdorf, Tyskland, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Johanna Due Boje, Felicia Olofsson, Wilma Holmgren.

RIDSPORT: Int fälttävl med Nations Cup (Boekelo, Nederländerna, tom 9/10).

+ Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Sofia Sjöborg, Erika Sjöström.

CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).

+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.

FOTBOLL: VM-kval Europa, damer, playoff: Portugal-Belgien (19.00, Vizela), Wales-Bosnien och Hercegovina (20.15, Cardiff), Skottland-Österrike (20.35, Glasgow).

FOTBOLL: Landskamp, damer: Japan-Nigeria (09.25, Kobe)

GOLF: USA-touren, herrar (Las Vegas, Nevada, tom 9/10).

GOLF: Europatouren, herrar (Madrid, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, damer (Somis, Kalifornien, tom 9/10).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).

TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).

JUDO: VM (Tasjkent, tom 13/10).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

TRIATHLON: VM, ironman (Kailua-Kona, Hawaii, tom 8/10).

BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).

ISHOCKEY: KHL.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

FOTBOLL: MLS.

FOTBOLL: Finländska mästerskapsserien.

HANDBOLL: Bundesliga.

FREDAG 7 OKTOBER

FOTBOLL: Landskamp, damer: Spanien-Sverige (20.30, Cordoba).

+Övriga matcher: Norge-Brasilien (19.00, Oslo), Tyskland-Frankrike (20.30, Dresden), England-USA (21.00, London).

BORDTENNIS: VM, lag, kvartsfinaler herrar, kvartsfinal och semifinaler damer (Chengdu, Kina, tom 9/10).

ISHOCKEY: SDHL: Linköping-Brynäs (19.00).

BASKET: Basketligan, herrar: Norrköping-Södertälje, Borås-Uppsala, Nässjö-Umeå (alla 19.04).

INNEBANDY: Superligan, herrar: Hagunda-Storvreta (19.00).

ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Modo-Mora, Östersund-Björklöven, Bik Karlskoga-Västerås, Djurgården-Södertälje, Vita Hästen-Kristianstad, Västervik-Tingsryd (alla 19.00).

FOTBOLL: Bundesliga, herrar: Hoffenheim-Bremen (20.30).

FOTBOLL: La Liga, herrar: Osasuna-Valencia (21.00).

FOTBOLL: Ligue 1, herrar: Lyon-Toulouse (21.00).

TRAV: Rättvik/Umåker (V64), Solvalla.

CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).

+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Troisdorf, Tyskland, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Johanna Due Boje, Felicia Olofsson, Wilma Holmgren.

RIDSPORT: Int fälttävl med Nations Cup (Boekelo, Nederländerna, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Sofia Sjöborg, Erika Sjöström.

ISHOCKEY: NHL, premiär: Nashville-San Jose (20.00, Prag).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).

TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).

JUDO: VM (Tasjkent, tom 13/10).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

SEGLING: Världstouren, matchracing (Szczecin, Polen, tom 9/10).

BILSPORT: Formel 1, träning (06.00/09.00, Suzuka, Japan, tom 9/10).

CYKEL: Världstouren, damer: Romandiet runt (Schweiz, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, herrar (Las Vegas, Nevada, tom 9/10).

GOLF: LIV-tour (Bangkok, Thailand, tom 9/10).

GOLF: Europatouren, herrar (Madrid, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, damer (Somis, Kalifornien, tom 9/10).

AMFOTBOLL: NFL

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar

ISHOCKEY: Hockeyettan, östra.

ISHOCKEY: Hockeyettan, södra.

ISHOCKEY: KHL.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

FOTBOLL: Turkiska ligan.

FOTBOLL: Ryska ligan.

FOTBOLL: Portugisiska ligan.

FOTBOLL: Nederländska ligan.

FOTBOLL: Danska ligan.

FOTBOLL: Belgiska ligan.

FOTBOLL: League championship.

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: 2. Bundesliga.

FOTBOLL: Serie B.

FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.

LÖRDAG 8 OKTOBER

BORDTENNIS: VM, lag, semifinaler herrar, final damer (Chengdu, Kina, tom 9/10).

FOTBOLL: Allsvenskan, herrar: Degerfors-Sirius (15.00).

ISHOCKEY: SHL: Leksand-Malmö, Timrå-Örebro, Oskarshamn-Färjestad, Frölunda-Luleå (alla 15.15), HV71-Linköping, Växjö-Rögle, Brynäs-Skellefteå (alla 18.00).

ISHOCKEY: SDHL: Djurgården-Brynäs (12.00), Linköping-Leksand (13.00), SDE-Modo (17.30), AIK-Luleå (18.00).

FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Frankrike (Cordoba, tom 9/10)

+ Pressträff 10.30.

FOTBOLL: Premier League: Bournemouth-Leicester, Chelsea-Wolverhampton, Manchester C-Southampton, Newcastle-Brentford (alla 16.00), Brighton-Tottenham (18.30).

HANDBOLL: European cup, damer: andra omg, först matchen: Lugi-Westfriesland, Nederländerna (14.00).

HANDBOLL: SHE: Kungälv-Skuru (14.15), H65 Höör-Skara, Hallby-VästeråsIrsta (båda 15.00).

HANDBOLL: Handbollsligan: Önnered-Malmö (15.00), Alingsås-Lugi, Eskilstuna Guif-Redbergslid (båda 16.00), Hammarby-Aranäs (17.00), Hallby-Kristianstad (17.30).

BASKET: Basketligan, damer, premiär: Visby-Alvik (16.00), Eos-Östersund, Högsbo-Södertälje (båda 18.00).

INNEBANDY: Superligan, damer: Pixbo-Endre (12.00), Karlstad-Nacka (13.00), Kalmarsund-Åkersberga, Warberg IC-Täby (båda 15.00), Malmö-Falun (16.00), Lund-Sirius (16.15).

INNEBANDY: Superligan, herrar: Pixbo-Kalmarsund (15.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Sollentuna-Hylte/Halmstad (14.30), Lund-Floby, Uppsala-Vingåker (båda 15.00), Falkenberg-Habo (16.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, damer: Iksu-Falköping (14.00), Värnamo-Linköping, Örebro-Engelholm (båda 15.00), Sollentuna-Hylte/Halmstad (17.00), Lund-Göteborg (17.30).

FOTBOLL: Bundesliga, herrar: Augsburg-Wolfsburg, Bochum-Frankfurt, Leverkusen-Schalke, Mainz-Leipzig (alla 15.30), Dortmund-Bayern München (18.30).

FOTBOLL: Ligue 1, herrar: Marseille-Ajaccio (17.00), Reims-Paris SG (21.00).

FOTBOLL: Serie A, herrar: Sassuolo-Inter (15.00), Milan-Juventus (18.00), Bologna-Sampdoria (20.45).

FOTBOLL: La Liga, herrar: Almeria-Rayo Vallecano (14.00), Atletico Madrid-Girona (16.15), Sevilla-Athletic Bilbao (18.30), Getafe-Real Madrid (21.00).

ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Almtuna-Djurgården (15.00), Björklöven-Modo, Södertäle-Bik Karlskoga (båda 18.00).

FOTBOLL: Superettan: Skövde AIK-Trelleborgs FF, Öster-Landskrona, Västerås SK-Norrby (alla 15.00).

TRAV: Åby (V75), Bergsåker.

CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).

+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Troisdorf, Tyskland, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Johanna Due Boje, Felicia Olofsson, Wilma Holmgren.

RIDSPORT: Int fälttävl med Nations Cup (Boekelo, Nederländerna, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Sofia Sjöborg, Erika Sjöström.

ISHOCKEY: NHL, premiär: San Jose-Nashville (20.00, Prag)

SEGLING: VM, kitefoil (Cagliari, Italien, tom 16/10).

RUGBY: VM, damer (Auckland, Nya Zeeland, tom 12/11).

TRIATHLON: VM, ironman (Kailua-Kona, Hawaii, tom 8/10).

BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).

TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).

FOTBOLL: Landskamp, damer: Australien-Sydafrika (13.30, London).

BILSPORT: Rallycross, VM-deltävl 6 och 7 av 11 (Stavelot, Belgien, tom 9/10).

CYKEL: Världstouren, herrar: Lombardiet runt (Italien).

JUDO: VM (Tasjkent, tom 13/10).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10).

BILSPORT: WTCR, deltävl 8 av 10 (Inje, Sydkorea, tom 9/8).

SEGLING: Världstouren, matchracing (Szczecin, Polen, tom 9/10).

BILSPORT: Formel 1, tidskval (09.00), träning (06.00, Suzuka, Japan, tom 9/10).

CYKEL: Världstouren, damer: Romandiet runt (Schweiz, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, herrar (Las Vegas, Nevada, tom 9/10).

GOLF: LIV-tour (Bangkok, Thailand, tom 9/10)

GOLF: Europatouren, herrar (Madrid, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, damer (Somis, Kalifornien, tom 9/10).

BASKET: Basketettan södra, damer.

BASKET: Basketettan norra, damer.

BASKET: Superettan, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan södra, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.

ISHOCKEY: Hockeyettan, norra.

HANDBOLL: Allsvenskan, damer.

HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.

HANDBOLL: Bundesliga.

ISHOCKEY: KHL.

ISHOCKEY: Finländska ligan.

FOTBOLL: Turkiska ligan.

FOTBOLL: Skotska ligan.

FOTBOLL: Ryska ligan.

FOTBOLL: Portugisiska ligan.

FOTBOLL: Norska elitserien.

FOTBOLL: Nederländska ligan.

FOTBOLL: Finländska nedflyttningsserien.

FOTBOLL: Danska ligan.

FOTBOLL: Belgiska ligan.

FOTBOLL: Grekiska ligan.

FOTBOLL: League championship.

FOTBOLL: League 1.

FOTBOLL: League 2.

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: 2. Bundesliga.

FOTBOLL: Serie B.

FOTBOLL: Ettan Södra.

FOTBOLL: Ettan Norra.

FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norra Svealand, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norra Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar.

SÖNDAG 9 OKTOBER

FOTBOLL: Allsvenskan, herrar: Elfsborg-Kalmar FF, Gif Sundsvall-IFK Göteborg, Malmö FF-Värnamo (alla 15.00), AIK-Helsingborg, Djurgården-Häcken (båda 17.30).

FOTBOLL: Lottning till EM-kvalet, herrar (12.00, Frankfurt)

FOTBOLL: Inför damernas landskamp mot Frankrike (Cordoba/Göteborg, tom 11/9)

+ Träning 11.30, pressträff 13.05 i Cordoba.

BORDTENNIS: VM, lag, final herrar (Chengdu, Kina, tom 9/10).

FOTBOLL: Premier League: Crystal P-Leeds, West Ham-Fulham (båda 15.00), Arsenal-Liverpool (17.30), Everton-Manchester U (20.00).

ISHOCKEY: SDHL: Djurgården-Leksand (12.00), AIK-Modo (15.30), SDE-Luleå (16.10).

BASKET: Basketligan, damer, premiär: Sjuhärad-Uppsala (15.00), Mark-Luleå (16.00).

VOLLEYBOLL: Elitserien, herrar: Örkelljunga-Södertelge (16.00).

HANDBOLL: Handbollsligan: Skövde-Ystad (16.00), Helsingborg-Sävehof (17.00).

INNEBANDY: Superligan, herrar: TG Umeå-Mullsjö (13.00), Helsingborg-Gävle (15.00), Jönköping-AIK (16.00), Växjö-Linköping (16.30), Falun-Dalen (17.00).

INNEBANDY: Superligan, damer: TG Umeå-Västerås Rönnby (16.00).

ISHOCKEY: Hockeyallsvenskan: Mora-Östersund, Kristianstad-Västervik, Tingsryd-Vita Hästen (alla 15.00).

FOTBOLL: Superettan: Brommapojkarna-Utsiken (13.00), Östersunds FK-AFC Eskilstuna (19.00).

FOTBOLL: La Liga, herrar: Valladolid-Betis (14.00), Cadiz-Espanyol (16.15), Real Sociedad-Villarreal (18.30), Barcelona-Celta Vigo (21.00).

FOTBOLL: Serie A, herrar: Torino-Empoli (12.30), Monza-Spezia, Salernitana-Verona, Udinese-Atalanta (alla 15.00), Cremonese-Napoli (18.00), Roma-Lecce (20.45).

FOTBOLL: Bundesliga, herrar: Mönchengladbach-Köln (15.30), Hertha Berlin-Freiburg (17.30), Stuttgart-Union Berlin (19.30).

FOTBOLL: Ligue 1, herrar: Montpellier-Monaco (13.00), Angers-Strasbourg, Clermont-Auxerre, Nice-Troyes, Brest-Lorient (alla 15.00), Rennes-Nantes (17.05), Lille-Lens (20.45).

TRAV: Åmål (GS75), Jägersro Galopp, Hagmyren, Tingsryd.

CURLING: Grand slam, deltävl 1 av 6 (Ontario, Kanada, tom 9/10).

+ Lag Wranå, Lag Hasselborg, Lag Edin deltar.

RIDSPORT: Int dressyrtävl (Troisdorf, Tyskland, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Johanna Due Boje, Felicia Olofsson, Wilma Holmgren.

RIDSPORT: Int fälttävl med Nations Cup (Boekelo, Nederländerna, tom 9/10).

+Svenska ryttare: Sara Algotsson Ostholt, Sofia Sjöborg, Erika Sjöström.

BILSPORT: Formel 1, deltävl 18 av 22 (07.00, Suzuka, Japan, tom 9/10).

AMFOTBOLL: NFL.

SEGLING: VM, kitefoil (Cagliari, Italien, tom 16/10).

RUGBY: VM, damer (Auckland, Nya Zeeland, tom 12/11).

FOTBOLL: Landskamp, damer: Japan-Nya Zeeland (07.55, Nagano).

BÅGSKYTTE: VM, fält (Yankton, South Dakota, tom 9/10).

SKYTTE: VM, hagelgevär (Osijek, Kroatien, tom 11/10).

TENNIS: WTA (Ostrava, Tjeckien (500), Monastir, Tunisien (250), tom 9/10).

TENNIS: ATP 500 (Tokyo, Nur-Sultan, tom 9/10).

BILSPORT: Rallycross, VM-deltävl 6 och 7 av 11 (Stavelot, Belgien, tom 9/10).

JUDO: VM (Tasjkent, tom 13/10).

VOLLEYBOLL: VM, damer (Nederländerna och Polen, tom 15/10)

BILSPORT: WTCR, deltävl 8 av 10 (Inje, Sydkorea, tom 9/8).

GOLF: USA-touren, herrar (Las Vegas, Nevada, tom 9/10).

GOLF: LIV-tour (Bangkok, Thailand, tom 9/10).

GOLF: Europatouren, herrar (Madrid, tom 9/10).

GOLF: USA-touren, damer (Somis, Kalifornien, tom 9/10).

SEGLING: Världstouren, matchracing (Szczecin, Polen, tom 9/10)

CYKEL: Världstouren, damer: Romandiet runt (Schweiz, tom 9/10)

ISHOCKEY: KHL.

HANDBOLL: Bundesliga.

FOTBOLL: MLS.

FOTBOLL: Norska elitserien

FOTBOLL: Finländska nedflyttningsserien.

FOTBOLL: Finländska mästerskapsserien.

FOTBOLL: Skotska ligan.

FOTBOLL: Danska ligan.

FOTBOLL: Turkiska ligan.

FOTBOLL: Ryska ligan.

FOTBOLL: Portugisiska ligan.

FOTBOLL: Nederländska ligan.

FOTBOLL: Belgiska ligan

FOTBOLL: La Liga 2.

FOTBOLL: 2. Bundesliga.

FOTBOLL: Serie B.

FOTBOLL: League championship.

HANDBOLL: Allsvenskan, herrar.

BASKET: Basketettan norra, damer.

BASKET: Basketettan södra, damer.

BASKET: Superettan, herrar.

ISHOCKEY: Hockeyettan, norra.

ISHOCKEY: Hockeyettan, östra.

ISHOCKEY: Hockeyettan, södra.

ISHOCKEY: Hockeyettan, västra.

INNEBANDY: Allsvenskan norra, herrar.

INNEBANDY: Allsvenskan södra, herrar.

FOTBOLL: Ettan Södra.

FOTBOLL: Ettan Norra.

FOTBOLL: Division 1 Södra Svealand, damer.

FOTBOLL: Division 1 Norrland, damer.

FOTBOLL: Division 1 Mellersta Götaland, damer.

FOTBOLL: Division 2 Norra Svealand, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norrland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Norra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Västra Götaland, herrar

FOTBOLL: Division 2 Södra Götaland, herrar.

FOTBOLL: Division 2 Södra Svealand, herrar.

TT
Kommentera
Kopiera länk
Dela

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.