Nyheter24
Annons

Handbollsspelare stängs av i fyra månader

Publicerad: 23 dec. 2022, kl. 09:43
Christoffer Brännberger, här i Sävehofs tröja förra säsongen. Arkivbild. Foto: TT

Handbollsspelaren Christoffer Brännberger stängs av igen.Och denna gång får Önnered klara sig utan honom länge.Brännberger stängs av i fyra månader – resten av grundserien – för att ha armbågat Hallbys Oskar Hedvall i ansiktet.

Ämne:

TT

Christoffer Brännberger stängdes tidigare i höstas av i elva matcher efter ett ha träffat HK Malmös Charles Hugoson med ett slag på halsen. Det kortades senare till sex matcher efter överklagan.

Nu stängs han av på nytt.

I måndagens match mot Hallby träffade Brännberger motståndaren Oskar Hedvall med en armbåge i ansiktet och stängs nu av till 22 april – resten av grundserien.

— Under idrottens bestraffningsregler är det en grov förseelse och eftersom vi har en liknande grov förseelse på samma spelare i omedelbar närtid så ska det anses vara försvårande, säger Pierre Grubbström, ordförande i Svenska handbollsförbundets disciplinnämnd till Göteborgs-Posten.

Önnered kan även få klara sig utan Brännberger i ett eventuellt kval- eller slutspel då lagets grundserie avslutas den 31 mars.

Brännberger kommenterade händelsen för GP i torsdags:

— För några år sedan knäcktes näsan på en lagkamrat till mig i Sävehof under en liknande situation i en match mot Hallby. Vad blev hans straff från disciplinnämnden? Inget såklart. Och gick Hedvall ut och ville stävja något då? Såklart inte, sade han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons