Nyheter24
Annons

Haller hyllad i återkomsten

Publicerad: 22 jan. 2023, kl. 18:48

Två operationer, cellgiftsbehandlingar och månader av oro.Sébastien Haller drabbades av testikelcancer och visste inte om han skulle kunna spela fotboll igen.I dag var han tillbaka på planen.Det välkomnande jag möttes av var otroligt, oförglömligt, säger han till den tyska tv-kanalen DAZN.

82 000 åskådare på Signal Iduna Park reste sig och applåderade Haller när han fick hoppa in i den andra halvleken i Dortmunds hemmamatch mot Augsburg i Bundesliga.

Den ivorianske landslagsmannen diagnosticerades med testikelcancer sommaren 2022 och har sedan dess opererats två gånger och tvingats genomlida fyra cellgiftsbehandlingar.

— Jag är mest av allt glad över att vara här och kunna ta mina första steg på planen, säger Haller.

Det halvtimmeslånga inhoppet var hans första deltagande i en match sedan i maj förra året.

— Det finns fortfarande ett och annat att göra för att jag ska vara tillbaka i bästa skick. För tillfället är jag bara fokuserad på det arbetet, säger han.

Dortmund vann matchen med 4–3.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons