Nyheter24
Annons

Bundsen såger sig själv efter förlusten

Publicerad: 17 dec. 2023, kl. 18:10
Johanna Bundsen sågade sin egen insats efter förlusten mot Danmark. Foto: Adam Ihse/TT

Johanna Bundsen var bedrövad efter den missade svenska VM-medaljen. Målvakten menar att hennes svaga insats i den första halvleken kan ha avgjort bronsmatchen mot Danmark. Här och nu är det jävligt tungt, säger hon.

När slutsignalen gick i bronsmatchen i Boxen visste hemmajublet inga gränser.

Samtidigt satte sig en bedrövad Johanna Bundsen ned vid ena stolpen, till synes otröstlig.

— Jag är så besviken, säger den svenska målvakten.

Bundsen, som statistiskt sett varit en av VM:s bästa målvakter, fick ingen bra start på bronsmatchen och det gjorde att Danmark kunde gå i från i den första halvleken. Enligt Bundsen kan det ha varit avgörande, för trots en mäktig svensk upphämtning i den andra halvleken lyckades Danmark till slut vinna med 28–27.

— Jag har inte en räddning i första halvlek, det är den stora skillnaden, säger Bundsen.

Hon fortsätter:

— Jag får ändå tag på lite av skotten i slutet av matchen men i första är jag inte där. Jag är på dem, men de går in. Det är den stora skillnaden.

Förlusten innebär att Sverige får fortsätta vänta på den första VM-medaljen i handboll på damsidan.

— VI kom ikapp i andra och leder till och med med en boll. Det är snöpligt att förlora med en boll, det är hårt, säger Bundsen uppgivet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons