Trodde kameran var av – läckte Vinterstudions hemligheter
SVT:s Vinterstudio ses av miljontals varje vecka. I slutet av föregående helgs sändning skedde en incident där studioprogrammets hemligheter läckte ut.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
SVT:s "Vinterstudion" är ett oerhört folkkärt studioprogram. Med profiler som Yvette Hermundstad och André Pops i spetsen är programmet populärt för mängder av sportälskare.
Så är André Pops bakom kulisserna
I en intervju med Nyheter24 berättade Vinterstudions nytillskott, Mona Brorsson, om hur André Pops är att bakom kulisserna.
– Jag gjorde ju min premiär med André Pops men jag har också “provjobbat” med Yvette Hermundstad. Det är de två som är stjärnorna. Efter en sändningshelg så är det bara “Wow”, de är så otroligt proffsiga. De kan ju allt. När de gör saker så får allting ett så fint flyt.
Hon berättade vidare:
– De är otroligt proffsiga och otroligt nyfikna också, trots att de har jobbat väldigt länge i branschen så är de fortfarande väldigt utvecklingsdrivande.
Hon kom även in på hur omhändertagen hon har blivit:
– Det är en sak som man är orolig för när man slutar, eller jag var lite orolig för. Man har alltid levt i en prestationsmiljö, där man vill vara så bra som möjligt och då undrar man hur ens kollegor kommer att vara. Jag blev så himla glad när de va så professionella och tävlingsinriktade. De har verkligen det där drivet att bli bättre.

Missen i SVT:s "Vinterstudion"
Under föregående tävlingshelg pågick Vinterstudions sändningar som vanligt. Just vid detta tillfälle satt Björn Ferry, Mathias Fredriksson, Yvette Hermundstad och Mona Brorsson i studion. Det som hände var, enligt Expressen, att sändningen på SVT Play avslutades senare än vad den skulle.
Ferry ska ha frågat Fredriksson vad han tar i bänkpress samt avslöjat att muggarna som används i sändningen måste stå i en viss vinkel så att tittarna inte förstår att det egentligen inte är någon som rör muggarna.
LÄS MER: Hemligheten i Vinterstudion – som tittarna inte får se
Så mycket tjänar SVT-profilen Yvette Hermundstad
André Pops miljonlön – så mycket tjänar folkkära SVT-profilen