Isabella Deilert har en karriär bakom sig som professionell golfspelare. Nu startar profilen en Onlyfans-sida, nyheten delar hon på sin Instagram.
Tog ofrivillig paus från golfen
Enligt Expressen tog Deilert en ofrivillig paus från golfen, till följd av Covid. Hon återhämtar sig nämligen fortfarande från hälsoproblem hon ådrog sig i samband med viruset.
Hon har till följd av pausen tappat sin plats på den europeiska touren, den hoppas hon nu på att återfå.
Nedan följer en lista på hennes främsta meriter, enligt Ladieseuropeantour:
- 2021 spelade Isabella 13 tävlingar på LET-touren, där hennes bästa placering var delad 19:e plats i Gant Ladies Open.
- 2020 deltog hon i sju tävlingar och fick sin bästa placering i VP Bank Swiss Ladies Open, där hon slutade på 24:e plats.
- 2019 var hennes första år som proffs på touren. Hon spelade sex tävlingar och fick sin bästa placering i Tipsport Czech Ladies Open, där hon kom på 16:e plats.

Startar nu Onlyfans
I en intervju med Expressen kommenterade hon beslutet:
– Det känns som en bra möjlighet, en plattform med trygghet där det finns bra människor som jobbar.
När hon får frågan om hur hon ser på kritiken platformen fått utstå svarar hon följande:
– Det är inget som jag är bekant med. Jag skulle passa på den frågan.
Deilert ska dela innehåll som endast handlar om golf.
– Jag utövar min idrott och delar med mig av den glädjen. Jag utgår alltid från de värderingar som jag alltid stått för sedan jag blev proffs och även tidigare.