Nyheter24
Annons

MFF ny serieledare efter norskt hattrick

Publicerad: 16 maj 2025, kl. 21:04
Sara Kanutte Fornes gjorde tre av målen när Malmö FF besegrade Växjö med 4–2 på fredagskvällen. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson / TT

Nykomlingen Malmö FF toppar damallsvenskan i fotboll. Sara Kanutte Fornes sänkte Växjö (4–2) på bortaplan med ett hattrick.

MFF har fått en kalasstart på den damallsvenska säsongen, och nu toppar den skånska nykomlingen tabellen.

Hammarby har visserligen en match till godo och återtar serieledningen vid minst oavgjort hemma mot Piteå på lördagen, men Malmö har visat att man är i tätstriden för att stanna.

Spelaren för dagen var Sara Kanutte Fornes. Efter att Izzy D'Aquila satt 1–0 till Malmö i slutet av den första halvleken, utökade den 23-åriga norskan till 2–0 på straff kort efter paus.

Två snabba mål från Växjös japanska Suzu Amano tog matchen till 2–2, men Kanutte Fornes hade mer att ge.

I den 74:e minuten dunkade hon upp 3–2 i nättaket på en retur sedan Tuva Skoog prickat ribban via Växjömålvakten Maja Bay Østergaards fingertoppar. Och kort därefter punkterade Sara Kanutte Fornes matchen när hon fullbordade sitt hattrick genom att skicka in 4–2 på volley, på Mia Perssons inlägg.

Malmö FF står på 17 poäng efter åtta omgångar. Hammarby (sju matcher) är tvåa på 16 med Häcken (åtta) och Djurgården (sju) ytterligare en poäng bakom.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons