När VM-finalen spelas i Globen på söndagskvällen är det utan Tre Kronor.
Det svenska landslaget var inte nära att nå finalen utan förlorade stort mot USA, 2-6.
I fjol såg det ungefär likadant ut i semifinal när Sverige blev utklassat av Tjeckien i Prag, 3-7.
”En besvikelsens dag”
Trots en mängd NHL-stjärnor i laget båda åren.
— I går var en besvikelsens dag, att förlora den här matchen på hemmaplan, hur många skott fick vi i väg i första perioden? Tre. Nej, det var ingen rolig dag för någon i svensk ishockey, säger Larsson och fortsätter:
— Vi har tydliga mål i svensk ishockey och det är att tävla om de ädlaste medaljerna. Samtidigt har vi sett Kanadas uttåg mot Danmark till exempel. Det är en match det handlar om, då gäller det att allt fungerar som det ska, säger Larsson.
Utvärdering efter VM
Han hänvisar till en utvärdering som ska göras efter VM-turneringen, och som görs efter varje turnering.
— Det är vår sportsliga ledning som går in och tittar, spelarna kommer till tals och ledarna. Det handlar om allt från praktiska frågor till de sportsliga. Sedan rapporteras det till styrelsen. Men vår utgångspunkt är att följa ingångna avtal, säger Larsson.
Anders Larsson är ändå inne på ett förändringsarbete när det gäller Tre Kronors ledning i framtiden. De senaste åren har NHL-erfarenhet adderats både i båset och i den sportsliga ledningen.
— Tittar man lite in i framtiden med NHL-deltagande i OS och World Cup så behöver vi jobba annorlunda med vår landslagsledning. Det kommer att bli ett ökat fokus på NHL-spelarna. Sedan hur det ska utformas får vår ledning klura litegrann på. Men det sätts lite av en ny scen.