För tredje året i rad avancerade Wrexham AFC i det engelska ligasystemet. Andraplatsen bakom Birmingham City i League One innebär att den omtalade och anrika walesiska klubben nästa säsong spelar i The Championship, andradivisionen under Premier League, för första gången.
Vd:n Humphrey Ker flirtar med Newcastles svenske anfallsstjärna när TT ställer frågan om drömvärvning under en digital intervju.
— Om jag skulle ha varit riktigt inställsam skulle jag ha sagt någon svensk spelare. Alexander Isak, tack. Vi hade gillat honom, säger han och fortsätter:
– En stor grej skulle vara den första gången vi kan sajna en walesisk landslagsspelare. Det hade betytt mycket för våra supportrar. Wrexham brukade vara ett lag som hade många spelare i det walesiska landslaget.

Går emot strömmen
Humphrey Ker är en del av Wrexhams nordamerikanska klubbledning med Hollywood-skådespelarna och ägarna Ryan Reynolds och Rob McElhenney i spetsen. Sedan duon köpte klubben under säsongen 2020–2021 har herrlaget följts av ett tv-team. Dokumentärseriesuccén ”Welcome to Wrexham” har varit avgörande för klubbens sportsliga framgång.
— Den är otroligt viktig. De senaste åren har vi sett vår omsättning öka enormt. En stor del har drivits av intresset som genererats av dokumentärserien, säger Ker, även skådis och komiker, och fortsätter:
— När det gäller våra tröjsponsorer har avtalen inte slutits så mycket genom traditionella anledningar, som att folk ser dem från läktarplats eller genom brittisk medierapportering. De har synts genom dokumentärserien.
Tuff säsong väntar
Det är inte klart om det blir någon ytterligare säsong för serien. Humphrey Ker tror oavsett att kommande fotbollssäsong kommer att bli den tuffaste hittills i jakten på Premier League.
— Jag tror att det är oundvikligt att vi någon gång kommer att ha en svår säsong. Vi har haft fyra år av ganska obehindrad framgång. Jag tror att vi i något skede kommer att slita.