Nyheter24
Annons

Tillbaka som tränare – tillfällig lösning

Publicerad: 22 juni 2025, kl. 08:30
Tobias Solberg är tillbaka som A-lagstränare i Degerfors, som tillfällig lösning. Arkivbild. Foto: Tommy Pedersen/TT

Tobias Solberg tar tillfälligt över uppdraget som huvudtränare för allsvenska Degerfors sedan man sparkat William Lundin, det uppger klubben på sin hemsida.

Degerfors uppger att man fortsätter arbetet med att rekrytera en permanent tränare. Tills dess är det alltså den före detta tränaren Solberg som har huvudansvaret för laget, som efter vårsäsongen är elva i den allsvenska tabellen.

Solberg har sedan han och Andreas Holmberg petades från sitt delade uppdrag 2023 varit tränare för P19-laget i klubben.

William Lundin sparkades något oväntat precis innan midsommar.

”Efter en sammanvägd bedömning har styrelsen kommit fram till att detta är den bästa vägen för föreningens fortsatta utveckling. Beslutet har fattats efter noggrant övervägande och i dialog med föreningens sportsliga ledning”, skev klubben då.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons