Nyligen spelades Europas Final Four i Ängelholm, där Sverige blev fyra.
I den sydamerikanska upplagan i Puerto Rico, som avgörs i mitten av juli, skulle Kuba ha deltagit, men spelare, ledare och en domare nekas visum till det amerikanska territoriet.
I början av juni införde USA:s president Donald Trump inreseförbud för tolv länder, och restriktioner för inresor från ytterligare sju länder, och Kuba är ett av dem.
— Det är verkligen nedslående att inte kunna delta i tävlingen, som är vad jag har förberett mig för, säger spelaren Laura Sanchez.
Turneringen är dels en titel. Men det är också matcher som ger poäng på världsrankingen – poäng som kunde ta Kuba närmare att få spela Nations League, den högsta nivån av landslagsspel inom volleyboll.
— Vi var fokuserade på tävlingen. Att komma fram till ambassaden och nekas visum påverkar oss mycket eftersom den turneringen ger oss poäng för att förbättra vår ranking, säger Kuba-spelaren Dayana Martínez.
Förbundskapten Wilfredo Robinson tror nu laget kommer misslyckas att kvalificera sig till Nations League.
— I september har vi en ny turnering och om vi kommer dit och behöver 80 eller 100 poäng kommer vi inte lyckas med det, säger Robinson.
Kubas volleybolldamer var en stormakt i sporten på 90-talet. Laget vann VM 1994 och 1998, och tog tre OS-guld i rad (Barcelona 1992, Atlanta 1996 och Sydney 2000).