Hon och Petronella Andersson är jämnåriga, båda födda 1991. Två år senare kom Wilma Hellström till världen. Ett tiotal år senare träffades de på tävlingar med sina ponnys, fick kontakt och det ena gav de andra eftersom de redan då visade en sällsynt begåvning som ryttare.
— Jag och "Nella" (Petronella Andersson) har nog tävlat tillsammans sedan vi var tio, någonting. Wilma hakade nog på när vi var runt 13, säger Landeblad.
Under tonåren red de tillsammans i flera olika mästerskap som juniorer och young rider. Som seniorer har de gjort flera nationshoppningar tillsammans.
”Hon var helt vild”
Minnena är många och vänskapen har bestått.
— Det började så himla tidigt. ”Nella” och jag tog brons i Ebraichsdorf i young rider 2012 och jag och Amanda hoppade nordiska mästerskapet. Så länge jag kan komma ihåg har vi kamperat ihop, säger Wilma Hellström.
— Jag kommer ihåg Petronella från det att vi var små. Hon var helt vild med sin lilla vita B-ponny. Hon for runt som en galning inne på arenan. Wilma och jag red första gången tillsammans i SM. Det var nog redan 2008. Det var då vi lärde känna varandra och vi har varit bästa kompisar sedan dess, säger Landeblad och fortsätter:
— Det är det som är så kul med sporten att man samlas och blir nära vänner för livet.
I dag har EM-debutanten Landeblad mest kontakt med Hellström.
— Vi pratar nog med varandra fem till tio gånger per dag. Vi pratar väldigt mycket i telefon...
Och inte bara ridsportrelaterade ämnen?
- Nej, absolut. Vi är bästa kompisar. Numera bor vi inte samma land längre, men vi är inte längre bort än ett telefonsamtal.
Så startar svenskorna
Vänskapen och alla gemensamma erfarenheter ser Petronella Andersson som en stor fördel.
— Vi vet var vi har varandra. Vi har alla olika personligheter, alla får den plats de behöver, säger hon.
Den inledande tidshoppningen vid EM i La Coruña börjar 15.00. De svenska ryttarnas startnummer:
3) Angelie von Essen/Voila (rider enbart individuellt).
18) Erika Lickhammer van Helmond/Comme Tessa.
37) Wilma Hellström/Cicci.
59) Amanda Landeblad/For Killy.
84) Petronella Andersson/Opaline.