Stockholm

Supertungviktsmötet

Över 250 kilo i ringen – samtidigt


Läs mer

I natt svensk tid möter den den före detta WWE-stjärnan, Bobby Lashley, en av fightvärldens största, bokstavligt talat, fixstjärnor, Bob ”The Beast” Sapp.

Bobby Lashley gjorde sin MMA-debut sent 2008 och har hunnit gått tre matcher och vunnit alla. Den före detta wrestlingstjärnan tränar med American Top Team och har en bakgrund i amerikansk amatörbrottning.

Bob Sapp har tillbringat den största delen av sin fightkarriär i Japan, där han bland annat mött, och förlorat mot, Antonio Rodrigo Nogueira och nu senast mot Ikuhisa Minowa.

På presskonferensen inför matchen hade Lashley följande att säga om fighten mot Bob Sapp.

Jag och Bob ska inte försöka få till årets fight, vi ska se till att det blir en kaotisk krasch mellan två tåg. Jag hoppas Bob är redo, för jag tänker ta in honom på djupt vatten.

Fighten är main event på en obskyr gala i Biloxi, Mississippi och andra kända namn på fightkortet är bland annat den före detta IFL-fightern Chris Horodecki samt vd:n för promotionorganisationen Affliction, Tom Atencio.

Ultimate Chaos Preshow

Skrivet av:

Senaste nytt

Messi firade hundrade målet med hattrick

Publicerades: 2 timmar sedan

Världsrekord i simning av tonåring

Publicerades: 2 timmar sedan

Hümmet klar för Kalmar FF

Publicerades: 3 timmar sedan

Mora vidare – efter "Kenta Nilsson-mål"

Publicerades: igår 22:14

Växjö pallade trycket – klart för semifinal

Publicerades: igår 21:16

Ny missräkning för Norge utan Haaland

Publicerades: igår 20:26

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.