Nyheter24
Annons

Klättrar på världsrankningen – ny Europaetta

Publicerad: 26 aug. 2025, kl. 08:56
Truls Möregårdh efter finalsegern mot den kinesiske världsettan Lin Shidong i stortävlingen Europe Smash i Malmö arena. Foto: Johan Nilsson / TT

Bordtennisstjärnan Truls Möregårdh klättrar på världsrankningen efter storsegern i Malmö. Svensken är nu rankad som nummer fem i världen och är därmed Europaetta.

Den dubbla OS-silvermedaljören Truls Möregårdh slog världsettan Lin Shidong med 4–3 i set i en högdramatisk final av stortävlingen Europe Smash i Malmö arena i söndags.

De fyra grand smash-turneringarna på världstouren är de tävlingar som ger mest rankningspoäng och med 2 000 inkasserade poäng är Möregårdh nu världsfemma.

Förutom att han kliver förbi kinesen Liang Jingkun passerar Möregårdh även fransmannen Félix Lebrun på listan, vilket gör att svensken i nuläget är bäst i Europa.

Som bäst har Truls Möregårdh varit rankad som världstrea, vilket han var hösten 2022.

Trots förlusten är Lin Shidong fortfarande världsetta – han toppar rankningen före landsmannen Wang Chuqin, som inte spelade i Malmö. Där bakom återfinns Tomakazu Harimoto, Japan, och Hugo Calderano, Brasilien.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons