Nyheter24
Annons

Superstjärnan gör comeback i Saudiarabien

Publicerad: 16 sep. 2025, kl. 03:46
Tom Brady ska spela amerikansk fotboll igen. Arkivbild. Foto: Bruce Kluckhohn/AP/TT

Tom Brady ska spela amerikansk fotboll igen. Två år efter att han lade ned proffskarriären ska han spela en turnering i Saudiarabien.

Brady anses av många vara den bästa amerikanska fotbollsspelaren någonsin och hans comeback blev givetvis förstasidesstoff i USA när nyheten slog ned.

Men någon match i NFL är det inte tal om. I stället ska Brady tillsammans med såväl aktiva spelare som kändisar och legendarer spela en uppvisningsturnering i flaggfotboll i saudiska Riyad.

Turneringen spelas i mars 2026 och med bland arrangörerna finns amerikanska Fox Sports, där Brady är expert.

Trots att han inte längre spelar i NFL, är det inget fel på kastarmen.

— Det är som att cykla. Jag har gjort det här i över 30 år, säger den 48-årige quarterbacken till Fox.

Flaggfotboll, som är en lågkontaktsversion av amerikansk fotboll, kommer att spelas under OS i Los Angeles 2028.

Tom Brady har under sin karriär vunnit Super Bowl sju gånger och är den spelare som vunnit flest matcher i NFL (251).

Kommentarer

Annons
Annons
Annons