Jonatan Hellvig och David Åhman fick inte beachvolleyspelet att stämma i veckans turnering i Brasilien. Redan i gruppspelet blev det förlust mot hemmaparet George/Saymon och i lördagens åttondelsfinal blev det ett nytt nederlag.
Det unga österrikiska paret Tim Berger, 20, och Timo Hammarberg, 21, tog hem första set klart 21–16. Det andra blev stenhårt och båda lagen hade flera chanser att ta hem setet. Österrikarna tog till slut chansen och vann matchen efter ett långt avslutande set, 32–30.
— Det är för dåligt överlag i block- och försvarsspelet. Det är det som gör att vi inte kan vinna matchen. Det andra setet borde vi ha tagit, men vi slarvar bort det. Det är väldigt tråkigt, säger Hellvig till SVT.
Det svenska hoppet står nu till talangerna Jacob Hölting Nilsson och Elmer Andersson. De spelar åttondelsfinal senare under lördagen, mot världsettorna Anders Mol och Christian Sørum från Norge.