Nyheter24
Annons

MFF sätter press på Hammarby inför derbyt

Publicerad: 20 sep. 2025, kl. 15:20
Malmös Sara Kanutte Fornes fortsätter att ösa in mål i damallsvenskan. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Nykomlingen Malmö FF fortsätter att vara en utmanare till SM-guldet. Efter 4–0 borta mot jumbon Alingsås sätter man press på serieledaren Hammarby inför måndagens Stockholmsderby.

Hammarby behöver besegra Djurgården på måndagskvällen om man ska behålla greppet i toppen av den damallsvenska fotbollen. För efter lördagens matcher är Malmö FF, nykomlingar i år, bara en poäng bakom – med åtta omgångar kvar att spela för båda lagen.

MFF studsade tillbaka snabbt efter förlusten i gruppfinalen mot Hammarby för två veckor sedan. Tabelljumbon Alingsås, som av allt att döma spelar i elitettan 2026, hade ingen chans.

— Vi var verkligen revanschsugna efter Hammarby, säger Malmö FF:s lagkapten Nellie Lilja till Viaplay efter 4–0-segern.

Tidigt ledningsmål

Redan i den sjätte minuten gav MFF:s poängdrottning Tuva Skoog gästerna ledningen. Miljana Ivanovic tog sig runt på vänsterkanten och frispelade Skoog som rullade in 1–0.

Annons

Skoog står på sju mål och åtta assist den här säsongen. När det gäller målproduktionen är Sara Kanutte Forsnes ännu vassare, och i den 14:e minuten slog norskan till på nytt. Alingsås fick inte undan bollen och norskan högg direkt, och satte sitt elfte mål för säsongen.

”Inte nöjda”

Hennes tolfte kom i den 71:a minuten när hon punkterade matchen genom att nicka in 3–0. Minuten därefter satte Mia Persson 4–0 på straff.

Härnäst för MFF väntar en ny bortamatch, mot Kristianstad nästa helg.

— Vi är inte nöjda med någonting hundraprocentigt. Det finns fortfarande saker att utveckla. Vi vill göra bra prestationer också. Så även fast vi vinner med 4–0 i dag så är det bitar vi vill utveckla, säger Nellie Lilja.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons