Nyheter24
Annons

Guldbollarna till Bonmatí och Dembélé

Publicerad: 22 sep. 2025, kl. 22:46
Uppdaterad: 22 sep. 2025, kl. 23:18
Aitana Bonmatí. Foto: Thibault Camus/AP/TT

Aitana Bonmatí är tveklöst världens bästa fotbollsspelare – och prisas i linje med det. Kvällens Ballon d'Or var hennes tredje raka. Det är en otrolig känsla. Jag trodde aldrig det när jag var barn, säger hon från galan i Paris. Ousmane Dembélé vann herrarnas pris.

Barcelonas och spanska landslagets stjärna Aitana Bonmatí var klar förhandsfavorit till att vinna den förnäma utmärkelsen för tredje året i rad.

Eller kunde landsmaninnan Mariona Caldentey snuva henne på priset?

Caldentey, klubbkompis med Stina Blackstenius i Arsenal, fick nöja sig med att sluta tvåa i omröstningen.

Endast herrspelarna Lionel Messi, Argentina (fyra i rad), och Michel Platini, Frankrike, har tidigare vunnit priset tre år i följd.

— Jag trodde aldrig när jag var barn att jag kunde uppnå det eftersom när jag var barn trodde jag inte att damfotboll kunde existera. Jag hade idoler som Iniesta och Xavi när jag var barn. För det vara bara dem jag såg på tv. Det är otroligt att vara här och skriva historia, säger spanjorskan i sitt tacktal.

Ousmane Dembélé.
Ousmane Dembélé.

Bland herrarna stod duellen mellan fransmannen Ousmane Dembélé och spanjoren Lamine Yamal.

Dembélé fick flest röster efter sin fina säsong när Paris SG till slut lyckades vinna Champions League.

— Det har varit ett oroligt år. Det här är ett individuellt pris, men vi vann våra framgångar som ett kollektiv, säger Dembélé som i ett långt och känslosamt tal tackade allt och alla och inte lyckades hålla tårarna tillbaka.

Ballon d'Or delas ut av den franska tidningen France Football och ses som den finaste individuella utmärkelsen en fotbollsspelare kan få.

På damsidan har den delats ut sedan 2018.

På herrsidan har Guldbollen delats ut sedan 1956. Bollen är – som namnet mer än antyder – gjord av äkta guld och prisets totala vikt är tolv kilo.

Fakta: Kvällens vinnare

Guldbollen, herrar: Ousmane Dembélé, Frankrike/Paris SG

Guldbollen, damer: Aitana Bonmatí, Spanien/Barcelona

Årets tränare, herrar: Luis Enrique, Paris SG

Årets tränare, damer: Sarina Wiegman, England

Årets klubb, herrar: Paris SG

Årets klubb, damer: Arsenal

Kopa-priset, herrar (världens bästa spelare under 21 år): Lamine Yamal, Spanien/Barcelona

Kopa-priset, damer: Vicky Lopez, Spanien/Barcelona

Jasjin-priset, herrar (världens bästa målvakt): Gianluigi Donnarumma, Italien/PSG/Manchester City

Jasjin-priset, damer: Hannah Hampton, England/Chelsea

Gerd Müller-priset, herrar (bäste målskytt): Viktor Gyökeres, Sverige/Sporting

Gerd Müller-priset, damer: Ewa Pajor, Polen/Barcelona.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons