Nyheter24
Annons

Finlands mardröm – stjärnan kan missa OS

Publicerad: 26 sep. 2025, kl. 20:12
Aleksander Barkov. Arkivbild. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Finland har råkat ut för en mardröm inför OS. NHL-stjärnan Aleksander Barkov, lagkapten i Florida, har skadat knäet och riskerar att missa hela säsongen.

Barkov skadade sig i torsdags under sin första träning på is under sitt lags träningsläger inför säsongen.

Han opererades på fredagen, enligt Floridas tränare Paul Maurice.

Barkov väntas bli borta i flera månader och hela säsongen är i farozonen. Det innebär att han också ser ut att missa OS i Milano-Cortina i februari där NHL-spelarna är tillbaka för första gången sedan Sotji 2014.

Där spelar Finland i samma grupp som Sverige, Italien och Slovakien.

Exakt hur lång konvalescensen blir står inte klart förrän operationen är genomförd, enligt Maurice.

Den 30-årige Barkov har lett Florida Panthers till två raka Stanley Cup-titlar och svarade förra säsongen för 71 poäng (20 mål+51 assist) i grundserien och ytterligare 22 poäng (6+16) i slutspelet.

Han har tre gånger prisats med Selke Trophy som NHL:s bäste defensive forward.

För Florida är det också ett hårt slag då laget redan saknar Matthew Tkachuk som blir borta till december efter en operation under sommaren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons