Nyheter24
Annons

Israels lagkapten: Känner mig som en politiker

Publicerad: 10 okt. 2025, kl. 18:45
Israels lagkapten Eli Dasa fick nog av frågor som inte rörde fotboll under en presskonferens i Oslo. Foto: Jonas Been Henriksen/NTB/TT

Norge möter Israel på Ullevål på lördagen och matchen är kontroversiell med tanke på kriget i Gaza.

Att det råder vapenvila från och med fredagen har exempelvis inte fått den norska organisationen Palestinakommittén att ändra sig kring en stor demonstration på lördagen utanför arenan.

På en presskonferens dagen innan matchen fick också Israels lagkapten Eli Dasa en rad frågor i ämnet. Till slut tröttnade han.

— Jag känner mig som att jag är här som politiker från israeliska myndigheter. I morgon spelar vi en match mot Norge. Kanske ska vi prata om fotboll?, sade han.

Säkerhetspådraget kring det israeliska laget är stort och vid lagets hotell hade polisen satt upp avspärrningar flera timmar innan lagets ankomst i torsdags kväll.

— Vi är väldigt nöjda. Vi känner oss trygga och komfortabla här, sade Eli Dasa.

Norge leder VM-kvalgruppen och har full pott, 15 poäng, efter fem av åtta matcher. Tvåan Italien har 9 poäng på fyra matcher och Israel ligger trea på 9 poäng efter fem spelade matcher.

Affischer med budskapet "stoppa landskampen Norge–Israel" är uppsatta runt om i Oslo.
Affischer med budskapet "stoppa landskampen Norge–Israel" är uppsatta runt om i Oslo.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons