Nyheter24
Annons

Hyllar Potter efter guldet: ”Otroligt kul”

Publicerad: 20 okt. 2025, kl. 22:21
Mjällbys Tom Pettersson firar SM-guldet. Foto: Björn Larsson Rosvall/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Efter att Jacob Bergström skickat in ledningsmålet borta mot IFK Göteborg fyllde Tom Petterson på med 2–0.

Knappt en och en halv timme senare kunde Mjällbys guldparty börja på Gamla Ullevi.

— Det är svårt att förklara vad som händer på insidan av en. Det har varit en barndomsdröm så länge man har minnen, säger Pettersson.

Han har vunnit svenska cupen med IFK Göteborg (2015) och Östersund (2017) samt nått Europa League-slutspel med den jämtländska klubben. Inget går jämföra med Mjällbys SM-guld.

— Det här är det absolut största som jag har varit med om i min karriär och kommer förmodligen vara det också, säger Pettersson.

I Östersund hade han Graham Potter som tränare. På måndagsförmiddagen presenterades engelsmannen som ny svensk förbundskapten efter att Jon Dahl Tomasson förra veckan fått sparken.

— Ja, det går att ha sämre måndagar. Det är otroligt kul för svensk fotboll att han har det jobbet.

Hur många spelare borde Potter ta ut från svenska mästarlaget Mjällby?

— Det är ett gäng som varit aktuella innan, det är väl Noel (Törnqvist) (Elliot) Stroud, Herman (Johansson) och Axel (Norén), säger Petterson.

Tar han ut Tom Pettersson?

— Nej, jag tror inte att man gör landslagsdebut som 35-åring. Men jag lovar att jag ska sitta hemma i soffan och hålla tummarna såklart.

Många trodde inte på SM-guld för Mjällby heller?

— Nej, men det var ju rimligt. Det här (landslagsdebut) låter ju bara orimligt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons